Młodzież w działaniu 2013

Młodzież w działaniu

Dziewięcioro uczniów z Gimnazjum nr 1 im. K. Bochenek uczestniczyło w projekcie Młodzież w działaniu, którego koordynatorem była strona bułgarska, a Stowarzyszenie „Ósemka” było partnerem projektu. Tytuł programu to „ Sport przeciw agresji wśród młodzieży”. W projekcie brali udział młodzi ludzie z Bułgarii, Czech i Polski. Przez 10 dni września(od 4-13) uczestniczyliśmy w warsztatach, zajęciach sportowych, turystycznych. Poznawaliśmy zwyczaje, kulturę i środowisko przyrodnicze Bułgarii. Nasz pobyt rozpoczął się w Sliven, jednym z większych miast Bułgarii. Obok zajęć integracyjnych , prezentowaliśmy nasze organizacje, braliśmy udział w zajęciach fotograficznych, obserwowaliśmy treningi judo, zwiedziliśmy muzea i galerię, rozegraliśmy mecz towarzyski z drużynami Bułgarii, przedstawicielami szkoły romskiej grając w jednej drużynie z Czechami. Uczyliśmy się nawzajem słów w naszych językach, tańców narodowych. Wykonywaliśmy plakaty o tematyce tolerancji w sporcie, omawialiśmy minione igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. Poznaliśmy park narodowy „Błękitne kamienie”. Gościliśmy również w domach bułgarskich uczestników projektu. Następnym miejscem pobytu była miejscowość Święty Vlas, nad Morzem Czarnym. Szukaliśmy polskich i czeskich śladów w Bułgarii, odwiedzając Warnę. Zwiedziliśmy muzeum Władysława Warneńczyka, monastyr Aładża. Poznaliśmy historię i zwiedziliśmy piękne miasto Neseber, którego początki sięgają V w p.n.e. Skorzystaliśmy również z bułgarskiego słońca spędzając aktywnie czas na plaży, gdzie zmierzyliśmy się w grze w piłkę siatkową plażową, pływaliśmy, wzięliśmy udział w konkursie rzeźb z piasku i zabawach integracyjnych. Pobyt zakończyliśmy wspólnym wieczorem podsumowującym projekt, wykonując kolaże z pobytu, wypełniając ankiety. Efektem naszej pracy były plakaty, książeczki o przeciwdziałaniu agresji, kolaże zdjęć, prezentacje sportowców olimpijskich i paraolimpijskich. Pełni wrażeń i ogrzani słońcem wróciliśmy do domu z nowymi pomysłami i nadzieją spotkania z nowymi znajomymi, w kolejnych projektach.

Danuta Cieśla