PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ Coś dla rodzica - Żywienie dzieci szkolnych. Co? Dlaczego? Ile? Nawyki żywieniowe - złe eliminuj, dobre pielęgnuj Ciekawostki żywieniowe NASZA STOŁÓWKA - WASZE POMYSŁY Przedsięwzięcia - Dołącz OBIADKOWO SŁODKO - SŁONO :) PYSZNE ZUPKI SURÓWKI, SAŁATKI, KOKTAJLE, LEMONIADY CO DO SZKOŁY? Przekąski, kanapki UMOWA ŻYWIENIE. Tekstowa podstrona

WITAJCIE!

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

"W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH"laugh

ŹRÓDŁO:W zdrowym ciele, zdrowy duch. Foto: freeimages.com, pobrano:29.03.2020r. godz12.30

ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ wink

CO TO JEST PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ?

Jest to jak najprostsze i jak najkrótsze ogólne przedstawienie kom-pleksowej idei żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe dłu-gie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia.

JAK ROZUMIEĆ I ODCZYTYWAĆ PIRAMIDĘ?

Piramida to graficzny opis odpowiednich proporcji różnych, nie-zbędnych w codziennej diecie, grup produktów spożywczych. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.

DO KOGO KIEROWANA JEST PIRAMIDA?

Piramida kierowana jest do osób zdrowych w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Należy pamiętać, że w przypadku współist-nienia chorób cywilizacyjnych (typu otyłość, cukrzyca, choroba nie-dokrwienna serca, nadciśnienie, osteoporoza) konieczna może być modyfikacja proponowanych zaleceń w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem. W wielu przypadkach ww. chorób stosowanie się do podanych w piramidzie zasad może zahamować rozwój tych chorób w ich pierwszej fazie.

Poza żywieniem dla naszego zdrowia bardzo ważna jest codzien-na aktywność fizyczna, co najmniej 30–45 minut dziennieenlightened.

Łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak i otyłości.wink

Pamiętać należy, że osoby z rozpoznanymi chorobami (m.in. udar, zawał, osteoporoza, cukrzyca typu 2) wymagają indywidualnych za-leceń żywieniowych.

Wejdź na stronę www.izz.waw.pl i dowiedz się więcej.

Źródło: http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia, pobrano 29.03.2020r, godz 12.08

*informacja o prawach autorskich

Piramida została opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia w 2016 r. pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza przez zespół roboczy w składzie: prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, dr hab. Hanna Mojska, prof. nadzw. IŻŻ, dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw IŻŻ, dr Agnieszka Jarosz, dr inż. Beata Przygoda, dr inż. Ewa Rychlik, dr Regina Wierzejska, mgr Renata Gajowiak, mgr inż. Marta Brajbisz, mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz, mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska, mgr inż. Anna Taraszewska, mgr inż. Bożena Wajszczyk.

ZASADY:

1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.