Integracja

INTEGRACJA - (wg. słownika wyrazów bliskoznacznych) to połączenie, zjednoczenie , scalenie, zespolenie.

W naszej szkole od 1999 r funkcjonują klasy integracyjne.W klasch tych wspólnie uczą się, bawią i pracują uczniowie  z niepełnosprawnościami z uczniami pełnosprawnymi.Obecnie mamy 10 klas integracyjnych na wszystkich poziomach edukacyjnych.

Integracja jest nowym modelem oświaty, przeciwieństwem segregacji dzieci sprawnych i niepełnosprawnych.
Pierwsze klasy integracyjne powstały w Polsce już w 1990 roku i z roku na rok ich liczba ciągle rośnie. Powstają integracyjne oddziały przedszkolne oraz klasy integracyjne w szkołach podstawowych, gimnazjach, a od kilku lat również w szkołach ponadgimnazjalnych.

Klasa integracyjna jest klasą 15 – 20 osobową, w której 3 – 5 uczniów posiada orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzaje niepełnosprawności, z którymi można się spotkać ucząc w takim zespole to na przykład:

• zaburzenia wzroku i słuchu
  • zaburzenia emocjonalne
  • niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim
  • nadpobudliwość psychoruchowa
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • porażenie mózgowe …..

W klasie integracyjnej zatrudnionych jest dwóch nauczycieli (nauczyciel przedmiotowy i wspomagający). Jeden prowadzi zajęcia z całą klasą, drugi w tym czasie wspomaga dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych, dostosowując zakres materiału i stopień trudności oraz zadania do ich możliwości i potrzeb.

W klasie integracyjnej wszyscy uczniowie realizują ten sam program ( taki sam jak w klasach, które nie są objęte programem integracji), natomiast szczegółowe treści programowe są dostosowywane do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego dziecka niepełnosprawnego zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno – pedagogicznej .

Dziecko uczące się w klasie integracyjnej:

• osiąga wysokie wyniki w zakresie swoich możliwości,
  • przychodzi chętnie do szkoły,
  • łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami,
  • uczy się współpracy, zrozumienia, tolerancji,
  • ma większą możliwość korzystania z pomocy nauczycieli,
  • na lekcjach jest bardziej skoncentrowane, dopilnowane,
  • ma możliwość radzenia sobie z własnymi trudnościami.

Klasa dla dzieci ze spektrum autyzmu

SP8 w Skoczowie

Klasa przeznaczona jest dla dzieci zmagających się z cechami autyzmu, które mogą uczęszczać do szkoły masowej.

Nasza szkoła stwarza tym dzieciom optymlne warunki rozwoju:

• kształcenie specjalne realizowane w szkole ogólnodostępnej
  • specjalistyczna rehabilitacja
  • zajęcia terapeutyczne
  • zajęcia logopedyczne
  • zajęcia z psychologiem
  • gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna
  • rozwijanie i usprawnianie sfery emocjonalno – społecznej
  • stymulowanie rozwoju poznawczego i percepcyjnego
  • wspieranie i psychoedukacja rodziny w ścisłej współpracy z nauczycielami,     terapeutami, pedagogiem, psychologiem .

Dla każdego dziecka opracowany jest indywidualny program edukacyjno -  terapeutyczny.

Nasi specjaliści :

• – pedagog
  • – pedagodzy specjalni
  • – pedagog terapeuta
  • – psycholog
  • – logopeda
  • – instruktor terapii zajęciowej
  • – rehabilitant ruchu
  • – większość nauczycieli w szkole ma ukończony kurs oligofrenopedagogiki

Posiadamy bardzo dobrze wyposażone sale do pracy z dziećmi, specjalistyczne pomoce dydaktyczne, specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.

Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem, wypracowane efektywne metody  do optymalnej stymulacji rozwoju.

Wszystkich uczniów naszej szkoły uczymy tolerancji, wrażliwości na potrzeby innego człowieka, empatii i zrozumienia dla odmienności, niesienia pomocy.

Włączamy zarówno uczniów jak i rodziców do życia całej społeczności szkolnej poprzez cykliczne imprezy środowiskowe.

Przy szkole działa Stowarzyszenie na rzecz Integracji „Bądźmy razem”