Menu

Dyrekcja

DLA UCZNIÓW

24.04.2020 r.

 

DRODZY UCZNIOWIE,

 

W związku z  Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość na zasadach obowiązujących do tej pory.

 

Jolanta Pelic-Bobko

/dyrektor szkoły/

 

 

 

04.04.2020 r.

DRODZY UCZNIOWIE

Z pewnością czasami zastanawiacie się skąd brać energię?

Nie tak dawno temu była sobie dziewczyna, która marzyła o stworzeniu ogrodu. Chciała zbudować ogród, w którym ludzie mogliby poczuć się błogo na łonie natury. Chciała, by taki ogród mógł być dostępny dla każdego. Miała wiele projektów w swoim szkicowniku. I jeszcze więcej przeciwności losu. To jest historia prawdziwa. Dziewczyna nazywa się Mary Reynolds. Ta dziewczyna całe życie przygotowywała się do realizacji swego marzenia. I w ogóle o tym nie wiedziała. Każda/y z Was ma już spory zestaw doświadczeń i kompetencji, które mogą w przyszłości rozkwitnąć, a może i zaowocować. Zapraszam Was w nadchodzący weekend do podsumowania, czego się dowiedzieliście o sobie i nad jakimi zdolnościami pracowaliście.

Poniżej daję podpowiedzi – ściągawkę. Możecie do niej śmiało dopisywać inne rzeczy. Skąd brać energię i spokój, gdy życie tak nagle się zmieniło?

·       Po pierwsze z zauważania dobra, które jest wokół. Wasza uwaga idzie tam, gdzie jej wskażecie. A mam poczucie, że dużo dobra stworzyliście przez te dwa tygodnie. Dlatego też zachęcam do patrzenia na szklankę do połowy pełną, a nie pustą.

·       Po drugie, jak twierdził Nikola Tesla - z muzyki i poezji. Ten geniusz fizyk przerósł czasy, w których żył. Dopiero dziś udaje nam się zbudować niektóre jego wynalazki. Wizja zapalania światła wierszem wydaje się fascynująca.

·       Po trzecie z tworzenia. Wymyślanie, budowanie, projektowanie to kreatywność, która uruchamia prawą półkulę. I to uruchamia ośrodki odpowiedzialne za emocje. Być może spróbujesz być artysą/tką w ten weekend i zaprojektujesz swój ogród?

Przemyśl, jak Ci poszło trzymanie się zasad ustalonych w domu: powstrzymywanie się od krzywdzących słów, mycie okien, utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi, kontakt z naturą, telefon do kolegi/koleżanki, picie wody, remanent w swoim biurku, tańczenie do ulubionej muzyki, porządki w szafie, powstrzymywanie straszących myśli, tworzenie i wymyślanie nowego. O czymś zapomniałam?

 

Drodzy najmłodsi uczniowie,

 

Ciekawa jestem, czy byliście pracowici jak pszczoły? A może jak mrówki? A może jak leniwce..?
Zastanawiałam się, jakby to było być pszczołą w kwarantannie. Co ona by robiła.. To są bardzo stadne zwierzęta. I do tego bardzo potrzebne. Jak ktoś jest potrzebny, to lepiej żeby nie narażał siebie ani innych. W tej animacji możesz zobaczyć, co robią pszczoły, gdy nie mogą wyjść z domu. Zwróć uwagę, co one robią, gdy są smutne i nic im się nie chce. Historia jest po angielsku, ale wy przecież uczycie się angielskiego, czyż nie?  I tak szczerze to my, ludzie, nie mamy zielonego pojęcia o czym myślą pszczoły. Czasem lubimy sobie jednak pofantazjować.

https://vimeo.com/401712616?1&ref=fb-share&fbclid=IwAR0Sv9Ab39udYRwac0R841i6FMHt7htk_r5cro26VGoEwjK-JdJ_UVs6ws8

 

A wiecie, że pszczoły bardzo lubią ogrody! A najbardziej lubią kwiaty. Ciekawe, czy udało się Wam wymyślić swój własny ogród. Bo taki ogród pełen kwiatów, to jak szwedzki stół dla pszczół. My ludzie bardzo potrzebujemy pszczół. To nasi mali wielcy przyjaciele. Bez nich nie było by róż, jabłek i śliwek, kasztanów z których można robić ludziki. Już nie wspomnę o zupie pomidorowej, bo nie da się jej zrobić bez pomidorów. Możesz zostać bohaterką/bohaterem dzikiej natury. Chciałabym Was zaprosić do stworzenia przyjaznego miejsca dla pszczół – czyli łąki. Nie potrzebujesz do tego wielkiej przestrzeni. Wystarczy doniczka na balkonie, kawałeczek ziemi przy klatce. Możesz wykorzystać do tego swój projekt ogrodu i zrobić jego mini wersję.

Zanim coś kupisz, sprawdź, czy nie masz w domu starych doniczek, pojemników, ukrytych skarbów i świecidełek. Kolorowy ogród z pewnością przyciągnie niebawem owady. Zapytaj, czy przypadkiem rodzice nie kupili już nasion. Jeśli jednak nie, to poproś rodziców, by zamówili nasiona na łąkę balkonową.

 

27.03.2020 r.

Drodzy uczniowie klas ósmych,

zachęcam do samodzielnego pobrania arkuszy próbnego egzaminu i sprawdzenie swoich wiadomości.

Poniżej informacje jak i kiedy pobrać arkusze.

Powodzenia,

Jolanta Pelic-Bobko

Warszawa, 26 marca 2020 roku

 

Próbny egzamin ósmoklasisty
– informacja MEN i CKE

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.

 

- Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

 

Arkusze do egzaminu próbnego

 

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

 

Terminy publikacji materiałów

 

Materiały zostaną opublikowane na stronach CKE oraz OKE w następujących terminach: 

·       30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;

·       31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;

·       1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Zasady oceniania zadań

 

CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

 

Poinformowanie uczniów i rodziców

 

Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

·       w pliku w edytorze tekstów;

·       na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;

·       korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);

·       na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

 

Kontakt z nauczycielem

 

Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

·       w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;

·       podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;

·       w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

 

Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

 

Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

 

Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

 

Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

 

Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

 

Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

 

Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

 

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

·       informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów

·       przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów

·       arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty

·       arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.

·       osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych

·       filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

 

26.03.2020 r.

Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie,

Jesteś przed komputerem :)
To oznacza, że pierwsza bitwa w tym tygodniu już za Tobą. Wyobrażam sobie, jak bardzo Ci się dziś nie chciało.
To ludzkie.. a może nie tylko ludzkie.
Ręka do góry, kto doskonale zna tę wewnętrzną walkę: https://www.youtube.com/watch?v=tvT40aCNMKM
Masz już ponad tydzień doświadczeń ze szkoły online. Każda/y z Was ma trochę inna sytuację rodzinną.
I jestem przekonana, że każdy z Was będzie miał trochę inny tryb życia szkolno-domowego.
Przecież trzeba się dzielić komputerem, w przypadku młodszych dzieci – także i rodzicem, który odczyta zadane ćwiczenia.

W niektórych domach może być problem z internetem. Jeśli uznacie w domu, że Wasz rytm dnia
jest odmienny od tego zaproponowanego, to róbcie to, co Wam bardziej służy.
My dorośli proponujemy Wam jakieś rozwiązania. Tylko Wy i Wasi rodzice wiecie najlepiej, co jest możliwe
 w Waszym domu. Bardzo Was proszę – nie przejmujcie się ocenami.
Uczycie się dla siebie, by być mądrymi osobami. Za kilka lat nie będziecie pamiętać ocen z 2020 roku.
Porozmawiaj dziś z rodzicami o Waszym rodzinnym planie dnia. On może być różny w zależności od liczby lekcji,
czasu pracy rodzica, obowiązków na dany dzień. Przygotujcie kolorową propozycję planu dnia.
Nasza różnorodność to nasze bogactwo. Jeśli chcecie, możecie zrobić zdjęcie Waszego rodzinnego planu dnia
i wysłać na FB szkoły. Pamiętajcie, że rytm dnia to nie tylko nauka i praca. To także czas wolny od elektroniki!
To czas na wyciszenie umysłu (liczenie oddechów, docenienie siebie). To czas na rodzinną rozmowę.
Będzie super jeśli w planie dnia uwzględnisz czas na telefon do koleżanki lub kolegi z klasy.
Wpisz TYLKO imię osoby, do której będziesz dzwonić (żeby nikogo nie pominąć, dzwoń do osoby po Tobie na liście).

Możecie siebie wspierać dzieląc się tym, co Wam się udało. Może będziecie inspiracją dla siebie nawzajem.
Pamiętaj o piciu wody, bo inaczej może Cię zacząć boleć głowa. Zalecane jest picie ok 5-6 szklanek wody.
Wiesz, że potrzeba 4 litrów wody by wyprodukować 1 litr wody w butelce?

Naukowcy ostrzegają, że w niedalekiej przyszłości może zabraknąć wody.
Pomagasz, pijąc wodę z kranu lub przegotowaną. To, co robisz, ma znaczenie :)

Ciekawostka
Ile wody jest potrzebne do:

- produkcji jednego samochodu - 379 000 litrów wody.
- wyprodukowania bochenka chleba - 462 litry wody.
- szklanki soku pomarańczowego - 50 szklanek wody.
- 2,2 kg wołowiny - 9500 litrów wody.
- 1 kg papieru - ok. 250 litrów wody.

 

 

 

16.03.2020 r.

DRODZY UCZNIOWIE I UCZENNICE

Dzisiaj zaczęliśmy szkołę w wersji online. Wyobrażam sobie, że część z Was cieszy się, że nie musi przychodzić do szkoły. Wiem też, że niektórzy są w związku z tym zasmuceni. W najbliższych dniach możecie doświadczać zmiennych nastroi. To naturalne, gdyż każdy z nas będzie musiał wyrobić sobie zupełnie nowy tryb dnia. Pamiętajcie też, że ograniczenia spotkań towarzyskich, wyjść na miasto i cotygodniowych zajęć dodatkowych wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze! Potraktujcie ten okres jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności. To nie jest okres ferii ani mini wakacji. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele i Wasi rodzice nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić. Poniżej przesyłam Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas. Utrzymaj szkolny tryb dnia:

1. Wstawaj o tej samej porze

2. Zachowaj poranną rutynę - pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.

3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem  to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły i wzmocni Twoją odporność.

4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.

5.  W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy. W szkole wychodziliście na korytarz, aulę. Rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu będzie regenerowało umysł.

6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.

7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu i nie mogą spędzać z Tobą czasu, kiedy ty masz już wolne.

8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online.

9. Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi pomysłami na kreatywny czas wolny.

10.Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem się pobawić

11. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować.

12. Zachęcam do organizowania przez przewodniczących klas konkursy online na np. zrobiony obiad rodzinny itp. Bądźcie tu kreatywni :)

13. Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputerze niż zwykle. Nie chciałabym wrócić do szkoły pełnej zombie komputerowych!

14. 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę. Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem.

15. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! i wyciągnij wnioski na następny dzień - czego chcesz robić więcej, czego mniej.

16. Uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. Wystarczy, byś przez 5-10 minut w pozycji siedzącej odliczał/a oddechy. Kiedy skoncentrujesz uwagę na oddechach, zbędne myśli zaczną się wyciszać. Pomocny może być filmik o medytacji - FILMIK

17. Dbaj o sen. Śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.

Proszę dbaj o siebie i przestrzegaj ograniczeń!

 

18.03.2020 r.

SIŁA WOLI

 

Dziś będzie krótko o sile woli czyli o powstrzymywaniu się :) Mam nadzieję, że wczoraj wieczorem pamiętałaś/łeś o podsumowaniu, jak Ci poszło w ciągu dnia...
Jeśli nie, to nic straconego. Daj sobie chwilę teraz. Nie pędź tak :) Docenianie siebie to bardzo ważna sprawa. I rozmawianie z sobą też jest potrzebne. Każdy kapitan statku potrzebuje przemyśleć trasę. Ci, co lecą na oślep, często wpływają na mieliznę. Dawno temu (w 1972r.) byli sobie psycholodzy z Stanford University (wiesz, gdzie to jest?), co robili eksperymenty z dziećmi i piankami marshmallow. Hmm.. 50 lat później mocno się zastanawiam, czy to było w porządku. Przecież pianki są niezdrowe i zawierają dużo cukru. A ten obniża odporność.. Także proszę Cię nie powtarzaj tego błędu i nie ćwicz na rodzeństwie! W każdym bądź razie eksperyment sprawdzał, jak silna wola wpływa na wyniki w nauce, zdrowie i ogólnie życie człowieka. Każde dziecko zostawało sam na sam z pianka marshmallow. Mogło ją zjeść lub poczekać iw nagrodę otrzymać drugą. No i najpierw wyszło, że silna wola wpływa bardzo mocno na wyniki w nauce. Przy większej liczbie dzieci (biedactwa!) okazało się, że silna wola ma wpływ, ale inne rzeczy też mają znaczenie (np. sytuacja ekonomiczna rodziny). Chciałabyś/chciałbyś zobaczyć, jak się męczyli?
Pamiętaj, że ci, co wytrwali, odnieśli więcej sukcesów później. Więc warto!
Wytrwałości Ci dziś życzę.

 

Test pianki:
https://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ


 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Skoczowie
    ul. Morcinka 20
    43-430 Skoczów
  • (+48) 33479-30-20

Galeria zdjęć